Kompetencje z zakresu open source receptą na kryzys na rynku pracy IT? Dane są jednoznaczne
Kompetencje z zakresu open source receptą na kryzys na rynku pracy IT? Dane są jednoznaczne
Podczas gdy w trakcie pandemii większość branż mierzyła się z kryzysem, ogromny wzrost zapotrzebowania na usługi cyfrowe sprzyjał zwiększonemu rozwojowi branży IT. Niepewna sytuacja gospodarcza i geopolityczna z czasem dotknęła również i sektor, który do tego momentu uchodził za jeden z najsilniejszych i najbardziej stabilnych. Informacje o kryzysie na rynku pracy IT pojawiają się do dzisiaj, mimo że prognozy na czwarty kwartał 2024 roku zapowiadają wzrost zatrudnienia w tym obszarze o 27 proc. w Polsce i 35 proc. na świecie[1]. Jak podkreślają eksperci Linux Polska, firmy zgłaszają szczególnie duże zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie technologii chmurowych i kontenerowych, DevOps i CI/CD, cyberbezpieczeństwa oraz AI, czyli obszarów, w których kluczowe znaczenie ma znajomość open source.
Na rynku brakuje kompetencji z obszaru OS
W ciągu ostatniego roku ponad 67 proc. firm na świecie zwiększyło wykorzystanie otwartego oprogramowania, a w co czwartej pozostało ono na podobnym poziomie[2]. Spośród obszarów, w których umiejętności open source są najbardziej potrzebne, specjaliści najczęściej wymieniają technologie chmurowe i kontenerowe (71 proc. odpowiedzi), Linux (46 proc.) oraz DevOps, GitOps i DevSecOps (45 proc.). Znajomość OSS jest także oczekiwana w przypadku cyberbezpieczeństwa (33 proc. wskazań) oraz – na fali trwającego od niemal 2 lat trendu – sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (26 proc.)[3].
Jak pokazują inne badania, to właśnie te obszary są aktualnie najważniejsze dla organizacji. W pierwszej czwórce priorytetów znalazły się kolejno: technologie chmurowe i kontenerowe, DevOps i CI/CD, cyberbezpieczeństwo oraz AI i ML[4]. Tomasz Dziedzic, Chief Technology Officer w Linux Polska uważa, że wyniki badań są jednoznaczne: umiejętności z zakresu open source są kluczem do wypełnienia potrzeb organizacji.
– Już niemal wszystkie firmy na świecie korzystają z rozwiązań open source, a jako przyczynę tej sytuacji najczęściej wymienia się optymalizację kosztów. Korzyści wynikających z otwartych rozwiązań jest jednak dużo więcej – do najważniejszych należą zwiększenie efektywności działań czy możliwość dostosowania otwartego kodu do indywidualnych potrzeb organizacji. Nic więc dziwnego, że znajomość narzędzi open source jest cenioną na rynku umiejętnością – mówi Tomasz Dziedzic, Linux Polska.
Radosław Klewin, Senior Solutions Architect w Linux Polska dodaje, że wraz z dalszą ewolucją tego trendu będzie rosło znaczenie kwestii bezpieczeństwa.
- Badania pokazują, że organizacje nadal mierzą się z poważnym wyzwaniem przy ocenie potencjalnych zagrożeń związanych z wdrażaniem nowych rozwiązań i komponentów" – podkreśla Radosław Klewin, Linux Polska. – "W dzisiejszym złożonym środowisku IT samo wykrywanie luk czy błędów w kodzie to zdecydowanie za mało. Kluczowa jest pogłębiona analiza uwzględniająca szerszy kontekst: aspekty prawne, geopolityczne, licencyjne oraz historię rozwoju projektu. Właściwa identyfikacja zagrożeń to kluczowy element strategii bezpieczeństwa. Rynek potrzebuje nowoczesnych narzędzi, które kompleksowo analizują te czynniki i prezentują je w formie łatwej do interpretacji. Narzędzia takie jak SourceMation mogą skutecznie wspierać organizacje w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących wdrożeń open source, jednocześnie adresując problem niedoborów kompetencyjnych w zespołach.
Rośnie znaczenie upskillingu i cross-skillingu w branży IT
Rosnące zapotrzebowanie na nowe umiejętności rodzi pytanie o to, w jaki sposób firmy radzą sobie z luką kompetencyjną. Badania wskazują na stosowanie zróżnicowanych strategii. Około 49 proc. organizacji zatrudnia specjalistów z doświadczeniem w konkretnej technologii. Niemal tyle samo (47 proc.) stawia na cross-skilling, czyli kształcenie pracowników w nowym obszarze. Ponadto firmy często decydują się na zatrudnianie niedoświadczonych osób i podnoszenie ich kwalifikacji (43 proc.) oraz rozwijanie umiejętności obecnego zespołu (43 proc.)[5].
Aż 98 proc. organizacji IT uważa, że zwiększenie kompetencji pracowników jest ważnym lub bardzo ważnym elementem strategii zaspokajania zapotrzebowania na talenty techniczne[6]. Takie podejście odpowiada na oczekiwania potencjalnych pracowników sektora open source – aż 3 na 4 kandydatów o pracę wskazuje, że szkolenia mają dla nich duże znaczenie podczas wyboru pracodawcy[7]. Dariusz Świąder, Prezes Linux Polska, zwraca uwagę na fakt, że choć cele pracodawców i oczekiwania pracowników są zbieżne, nadal wiele organizacji mierzy się z problemem luk kompetencyjnych w zakresie open source.
– Aż 38 proc. firm wskazuje, że ich głównym wyzwaniem związanym z OSS są umiejętności, doświadczenie i kompetencje zespołu[8]. Problem ten dotyczy zarówno osób rozpoczynających proces upskillingu, jak i specjalistów IT z nieco mniejszym doświadczeniem w zakresie konkretnych rozwiązań open source. Biorąc pod uwagę rozwój technologii informatycznych i ewolucję wymagań rynku, specjaliści z naszego centrum szkoleniowo-edukacyjnego zaprojektowali szkolenia odpowiadające na potrzeby obu tych grup. Kursanci mają możliwość zdobyć przekrojową wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu wybranych technologii open source (w tym także tych najpopularniejszych – Docker, Kubernetes i Linux) lub konkretnych obszarów tematycznych, takich jak np. bezpieczeństwo IT, DevOps czy konteneryzacja. Mogą także wybrać szkolenia, dzięki którym krok po kroku będą realizować swój cel zawodowy, zdobywając kompetencje niezbędne na wielu różnych stanowiskach, np. administratora infrastruktury, dewelopera czy inżynier DevOps – wyjaśnia Dariusz Świąder, Prezes Linux Polska.
Open source szansą dla pracowników IT
Kryzys gospodarczy wpłynął na branżę IT na wielu płaszczyznach, jednak prognozy na najbliższą przyszłość są optymistyczne. Aktualnie firmy wskazują na największe zapotrzebowanie kompetencji w zakresie technologii chmurowych, kontenerów, DevOps, CI/CD, cyberbezpieczeństwa oraz sztucznej inteligencji, czyli rozwiązań w dużym stopniu związanych z oprogramowaniem open source. Wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach będzie to jeden z głównych trendów na rynku pracy IT, który po słabszych miesiącach ponownie zaczął się umacniać.
[1] Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia Q4 2024, str. 10 i 19
[2] Open Logic, Open Source Initiative, Eclipse Foundation, 2024 State of Open Source Report, str. 7
[3] The Linux Foundation, 2022 Open Source Jobs Report, str. 10
[4] The Linux Foundation, 2024 State of Tech Talent Report, str. 9
[5] The Linux Foundation, 2024 State of Tech Talent Report, str. 7
[6] The Linux Foundation, 2024 State of Tech Talent Report, str. 8
[7] Linux Professional Institute and Open Source JobHub, 2024 Open Source Professionals Job Survey, str. 10
[8] Open Logic, Open Source Initiative, Eclipse Foundation, 2024 State of Open Source Report, str. 13