Finanse w związku, czyli czy potrafimy rozmawiać ze swoją „drugą połówką” o pieniądzach?
Finanse w związku, czyli czy potrafimy rozmawiać ze swoją „drugą połówką” o pieniądzach?
Według niektórych wspólny kredyt wiąże dwójkę ludzi bardziej niż przysięga małżeńska. Chyba coś jest w tym ironicznym stwierdzeniu, ponieważ jak wynika z raportu Intrum “European Consumer Payment Report 2020”, z powodu pieniędzy co 6. osoba nie może zakończyć relacji, w której tkwi. Z drugiej strony, są one jednym z głównych powodów kłótni w związku. Co więcej, 18% kobiet i 13% mężczyzn przyznaje, że kłóci się ze swoim partnerem/partnerką tylko wtedy, gdy porusza kwestie związane z finansami. Blisko od roku teoretycznie powodów do sprzeczek mamy jeszcze więcej. Pandemia Covid-19 obniżyła dochody aż 45% konsumentów w naszym kraju. To wystarczająca przyczyna ciągłych napięć. Jak zatem jest z tymi pieniędzmi w związku? Czy może jest tak, że zrobiliśmy z tego tematu „kozła ofiarnego” – główną przyczynę wszelkich naszych niepowodzeń we wspólnym życiu z „drugą połówką”? Intrum odpowiada!
Pieniądze – niechciany temat w związku
Pieniądze są trudnym tematem. Krępują nas, nie lubimy o nich rozmawiać. Także w związku, co może być zaskakujące, ponieważ to właśnie z mężem, żoną, partnerem, partnerką – po prostu z najbliższą nam osobą powinniśmy być w stanie mówić o wszystkim. Taka jest teoria, bo jak się okazuje w praktyce, co 5. kobieta i mężczyzna (21% vs. 19%) wprost przyznaje, że ma problem, by otwarcie rozmawiać o finansach ze swoim partnerem/partnerką. Inne dane pokazują, że z powodu swojej sytuacji finansowej 14% kobiet i 17% mężczyzn podejmuje decyzje o niezakańczaniu związku.
– W pierwszym momencie może się wydawać, że to pozytywne zjawisko. Mamy powód, by nie kończyć pochopnie małżeństwa czy związku. Z drugiej strony, przez pieniądze wiele osób tkwi w toksycznych relacjach. Tak się dzieje, gdy nasza sytuacja finansowa jest na tyle zła, że nie mamy wystarczających środków, by się „usamodzielnić” i zacząć żyć w pojedynkę lub poszukać nowego, „lepszego” partnera. Na pocieszenie można przewrotnie i optymistycznie stwierdzić, że w tym temacie panuje równość między płciami: w takim samym stopniu zarówno kobiety, jak i mężczyźni uważają, że pieniądze pod wieloma względami są niestety problematyczną kwestią w związku – zauważa Aneta Miszczak, ekspert Intrum.
Mój partner nie zna się na finansach…
Jak wynika z danych zebranych przez Intrum, poprawa bezpieczeństwa finansowego w korona-kryzysie jest priorytetem aż dla prawie 60% polskich konsumentów. Deklarujemy, że chcemy zrealizować ten cel poprzez zwiększenie swojej wiedzy w tematach dotyczących pieniędzy (48%). Kwestia poprawy wiedzy z zakresu finansów osobistych jest również ważnym tematem w związku. Blisko co 4. kobieta (24%) przyznaje, że jej „druga połówka” słabo zna się na sprawach finansowych i podejmuje decyzje, które są złe dla wspólnego gospodarstwa domowego. Tego samego zdania jest 27% mężczyzn.
– Te dane pokazują, że mamy doskonałą świadomość tego, że poziom wiedzy dotyczącej spraw związanych z pieniędzmi, ma bezpośredni wpływ na naszą sytuację finansową. Wydaje się, że część respondentów badania Intrum za problemy w tej sferze obarcza swoją partnerkę czy partnera. Jest też grupa, która również zwraca uwagę na ten problem, ale jest bardziej wyrozumiała. Podobny odsetek kobiet i mężczyzn – 41% vs 38% przyznaje, że dla jej/jego związku byłoby lepiej, gdyby z partnerem/partnerką lepiej zarządzali rachunkami i oszczędnościami – komentuje Aneta Miszczak, ekspert Intrum.
Co zatem zrobić z tym słoniem w pokoju, którego nie chcemy zauważać? – Z pieniędzmi jest jak z innymi problematycznymi tematami w związku. Mimo że nie mamy na to ochoty, powinniśmy o nich rozmawiać z „drugą połówką” jak najwięcej, póki kwestie związane z domowymi finansami nie staną się codziennym, powszechnym tematem, który nie wywołuje emocji. Warto więc zmienić nastawienie – dodaje Aneta Miszczak.
O raporcie European Consumer Payment Report 2020
Raport “European Consumer Payment Report” pozwala uzyskać wgląd w codzienne życie europejskich konsumentów: ich wydatki i umiejętność zarządzania finansami domowymi każdego miesiąca. Raport powstał na podstawie zewnętrznego badania przeprowadzonego przez firmę Longitude w 24 krajach Europy, także w Polsce. W tegorocznej edycji badania wzięło udział 24 198 konsumentów. Dane zbierano od 28 sierpnia do 5 października 2020 r.
Pobierz pełny raport ECPR 2020 TUTAJ.