Czy Europa stanie się bezgotówkowa w ciągu 10 lat?
Czy Europa stanie się bezgotówkowa w ciągu 10 lat?
Według nowego badania, połowa europejskich przedsiębiorców wierzy, że ich kraj stanie się społeczeństwem bezgotówkowym w ciągu 10 lat. Jak pokazuje Europejski Raport Płatności 2019, który zostanie opublikowany wkrótce przez firmę Intrum – lidera na rynku zarządzania wierzytelnościami, 1/4 właścicieli biznesów w Europie jest przekonana, że gotówka wyjdzie z obiegu w ich krajach w ciągu 5 następnych lat, a kolejne 25 proc., że stanie się to w ciągu 10 lat.
Według wielu przedsiębiorców z całej Europy, dni papierowych banknotów i monet są policzone. 48% spośród 11,856 tych zapytanych przez Intrum twierdzi, że ich kraj stanie się bezgotówkowy w ciągu 10 lat. Jeżeli chodzi o polskich przedsiębiorców, ten odsetek jest niższy i wynosi 22%. 52% tych z Europy jest zdania, że to nie stanie się w najbliższej przyszłości albo w ogóle nie będzie miało miejsca. Przedsiębiorcy zapytani o konsekwencje powstania bezgotówkowego społeczeństwa odpowiedzieli, że obawiają się wzrostu zagrożenia cyberatakami – uważa tak ponad połowa ankietowanych (w Polsce – aż 71%), podczas gdy 1/3 jedna trzecia jest zdania, że to usprawniłoby to procedury związane z płatnościami. Co trzeci przedsiębiorca sądzi także, dzięki cyfrowym płatnościom, zdobędzie informacje o transakcjach, co jest istotne.
– Pojawienie się społeczeństwa bezgotówkowego sprawi, że wszystkie transakcje finansowe będą cyfrowe, pojawią się także nowe możliwości kupowania na kredyt. W gospodarce, w której kredyt staje się jeszcze bardziej istotną kwestią, przedsiębiorstwa będą musiały wiedzieć, kto z ich klientów posiada zdolność kredytową, by uniknąć utraty przychodów. Od konsumentów również będzie to wymagać ostrożności w obszarze ich indywidualnej zdolności do zapłaty – mówi Mikael Ericson, CEO Intrum.
Grecja jest krajem, w którym większość przedsiębiorstw uważa, że społeczeństwo bezgotówkowe będzie mieć miejsce w ciągu dziesięciu lat – jest o tym przekonanych 2 na 3 przedsiębiorców. W kilku krajach, np. w Irlandii, Rumunii, Szwecji i Włoszech 6 na 10 przedsiębiorców jest zadania, że to się stanie wkrótce. Ale w innych państwach, w Czechach, Słowacji, na Węgrzech, w Polsce, Estonii i na Litwie, co najmniej 2 na 3 badanych uważa, że ich kraj w najbliższej przyszłości nie stanie się gotówkowy albo w ogóle nie będzie mieć to miejsca. Serbia jest krajem, w którym niewielu przedsiębiorców – 18% – jest przekonana, że ich kraj zmieni się w społeczeństwo bezgotówkowe w ciągu dziesięciu lat.
O Europejskim Raporcie Płatności 2019
Europejski Raport Płatności 2019 bazuje na badaniu przeprowadzonym w 29 europejskich krajach w dniach od 31 stycznia do 5 kwietnia 2019 r. Raport zawiera dane zebrane przez Intrum od 11,856 przedsiębiorców z całej Europy, by zdobyć wiedzę na temat zachowań płatniczych i kondycji finansowej europejskich przedsiębiorstw. Badanie zostało przeprowadzone wśród osób, które określiły się jako prezesi, dyrektorzy zarządzający, szefowi działów finansowych, itp.
Pełny raport będzie dostępny 11 czerwca na stronie www.intrum.pl/epr2019