Międzynarodowe Targi Światło i Targi Elektrotechnika 2025 już za nami! Sprawdź podsumowanie tegorocznej edycji
Międzynarodowe Targi Światło i Targi Elektrotechnika 2025 już za nami! Sprawdź podsumowanie tegorocznej edycji
Ponad 300 wystawców, tysiące odwiedzających i setki innowacyjnych rozwiązań – to bilans Targów Światło 2025 oraz Targów Elektrotechnika 2025, które w dniach 12-14 marca zmieniły Warszawę w centrum nowoczesnych technologii. Wydarzenia zgromadziły liderów branży oświetleniowej i elektrotechnicznej, oferując nie tylko prezentację najnowszych produktów, ale także bogaty program konferencji, warsztatów i paneli dyskusyjnych. Cztery hale wystawowe wypełnione nowoczesnymi rozwiązaniami dla sieci energetycznych, instalacji elektrycznych i specjalistycznego oświetlenia potwierdziły, że Targi to nie tylko ekspozycja, ale także przestrzeń do zdobywania wiedzy i kontaktów, a także rozwijania praktycznych umiejętności. Tegoroczna edycja obfitowała w innowacje i inspiracje, które wyznaczą kierunki rozwoju branży na najbliższe lata.
Targi w liczbach
Tegoroczna edycja Targów Światło i Targów Elektrotechnika przyciągnęła 7022 odwiedzających z ponad 30 krajów, w tym m.in. z Niemiec, Włoch, Francji, Turcji, Chin i Wielkiej Brytanii. Na 10 000 m² powierzchni wystawienniczej, w czterech halach Expo XXI w Warszawie, swoje najnowsze produkty i rozwiązania technologiczne zaprezentowało 316 wystawców z Polski, Europy i Azji, wśród nich znalazły się takie firmy jak Lumines Lighting, Led Labs Lighting, Lug Light Factory, Rabbit, MPL Group czy Kanlux. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w 14 szkoleniach, warsztatach i konferencjach, które zgromadziły łącznie 1179 osób. Targi po raz kolejny udowodniły, że są kluczowym wydarzeniem dla inżynierów, projektantów, inwestorów i specjalistów z branży oświetleniowej i elektrotechnicznej, oferując nie tylko przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także możliwość nawiązania wartościowych kontaktów biznesowych.
- Edycja z tego roku pokazała, jak dynamicznie obecnie rozwijają się branża oświetleniowa i elektrotechniczna. Cieszymy się, że nasze Targi są miejscem, gdzie innowacje spotykają się z biznesem, a specjaliści z różnych krajów mogą wymienić się doświadczeniami i nawiązywać wartościowe kontakty. Frekwencja oraz ogromne zainteresowanie nowymi technologiami potwierdzają, że wydarzenia nie tylko umacniają swoją pozycję na rynku, ale przede wszystkim odpowiadają na realne potrzeby branży. – komentuje Kamilla Walicka, organizatorka Targów Światło i Targów Elektrotechnika.
Targi wiedzy i praktyki – szkolenia, konferencje i warsztaty
Jednym z najważniejszych, stałych elementów Targów Światło i Targów Elektrotechnika jest bogata oferta edukacyjna, która w tym roku przyciągnęła ponad 1 000 uczestników. W ramach wydarzenia odbyło się 14 specjalistycznych szkoleń i konferencji, połączonych z praktycznymi warsztatami, dostosowanymi do potrzeb projektantów, architektów, inżynierów, instalatorów oraz przedstawicieli samorządów i przemysłu.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się seminarium „Światło Dnia i Nocy”, podczas którego eksperci z dziedziny oświetlenia i urbanistyki świetlnej, w tym Roger Narboni i Niko Gentile, zgłębiali rolę światła w przestrzeni miejskiej. W ramach Dnia Elektryki Polskiej poruszono kluczowe zagadnienia dotyczące mocy biernej i jej kompensacji, a II Ogólnopolska Naukowo-Techniczna konferencja TOOP#2 skupiła się na nowoczesnych rozwiązaniach w zakresie ochrony odgromowej i przepięciowej. Nie zabrakło także praktycznych warsztatów dla uczniów, specjalistycznych szkoleń dotyczących elektromobilności czy teletechniki oraz prestiżowych konkursów branżowych i architektonicznych.
Projektowanie przyszłości
W ciągu trwającego 3 dni wydarzenia tym, co wyraźnie przebijało się we wszystkich punktach programu było mocno interdyscyplinarne podejście do projektowania i innowacji. Seminarium „Światło Dnia i Nocy” przyciągnęło specjalistów z różnych dziedzin, którzy omawiali wpływ światła na człowieka, przestrzeń i środowisko. Wystawa OVERTIME_GLASS, poświęcona relacji szkła i światła w architekturze, ukazała efekty międzynarodowej współpracy akademickiej oraz kreatywną wizję młodych projektantów. Z kolei konkursy dla młodych twórców dały szansę nowemu pokoleniu inżynierów, architektów i projektantów na zaprezentowanie swoich pomysłów i zdobycie cennego doświadczenia. Tak szerokie spektrum wydarzeń podkreśliło, że Targi to nie tylko przestrzeń biznesowa, ale także miejsce dialogu między technologią, sztuką i społecznymi aspektami projektowania przyszłości.
- Bogaty program wydarzeń towarzyszących Targom pokazał, że to miejsce niezwykle inspirujących spotkań. Niezmiernie cieszę się, że już kolejny rok moi podopieczni, studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej mieli możliwość zaprezentować swoje prace, które powstały w ramach programu Erasmus+ BIP. Wystawa OVERTIME_GLASS była nie tylko okazją do pokazania efektów międzynarodowej współpracy akademickiej Politechniki z Universita IUAV di Venezia, ale także dowodem na to, jak istotną rolę odgrywa światło w kształtowaniu przestrzeni. Jako projektantka, ale w swojej misji dydaktyk jednocześnie, uważam, że niezwykłą wartością merytoryczną jest prezentowanie koncepcji studenckich na komercyjnych targach designu. Sądzę, że Targi Światło są doskonałym miejscem umożliwiającym studentom pokazanie prac w kontekście realnych produktów, a z kolei te prace nadają głębszy sens i kontekst stoiskom komercyjnym. – komentuje dr inż. Arch. Anna Lorens, projektantka wnętrz i produktu oraz adiunkt w Zakładzie Projektowania i Teorii Architektury, Wydział Architektury, Politechnika Warszawska
33. Międzynarodowe Targi Światło oraz 23. Międzynarodowe Targi Elektrotechnika zostały objęte patronatem honorowym Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Patronaty branżowe nad wydarzeniami objęły: Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej, Krajowa Izba Gospodarcza Elektryki, Stowarzyszenie Teletechników Polskich XXI, Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Telewizji Kablowych w Polsce, Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego, Krajowa Rada Spółdzielcza.
Raport 32. Międzynarodowych Targów Światło 2025 i 22. Międzynarodowych Targów Elektrotechnika 2025: https://lightfair.pl/wp-content/uploads/2025/03/raport_2025.pdf?item-id=31827