Short social video: nowy standard budowania obecności marki w mediach społecznościowych
Short social video: nowy standard budowania obecności marki w mediach społecznościowych
Publikacja Grupy Roboczej Social Media IAB Polska
150 miliardów dolarów rocznie – tyle w 2028 roku mają wynosić rosnące systematycznie nakłady na reklamy w formie short videos[1]. Wprowadzone przez TikTok krótkie filmy kręcone w orientacji pionowej szybko awansowały z referencyjnej formy komunikacji Generacji Z na jedną z najbardziej atrakcyjnych także dla szerszej grupy użytkowników. Short social videos w postaci już nie tylko TikToków, ale także Meta Reels i YouTube Shorts, stały się jednocześnie najszybciej rozwijającym się narzędziem marketingowym na rynku, pomagającym realizować cele biznesowe marki i realnie zwiększające skuteczność komunikacji.
Format, który zdominował rynek, prowokuje jednocześnie wiele pytań o tworzenie wartościowego contentu, umiejętne wykorzystanie go w media mixie czy prawa autorskie. Kluczowe zagadnienia dotyczące wykorzystania marketingowego potencjału short social video przybliża najnowsza publikacja[2] Grupy Roboczej Social Media IAB Polska, do której eksperci IAB zaprosili przedstawicieli TikToka, Meta i Google.
30 sekund do sukcesu
Od kilku sekund do minuty – tyle trwają zwykle short social videos, jednak największą popularnością cieszą się filmy zamykające się w 20-30 sekundach. Tylko tyle potrzeba, by zbudować 2,5 razy większe zaangażowanie widza niż w przypadku tradycyjnych reklam[3]. „Efekt TikToka” to znany powszechnie fenomen gwałtownego wzrostu popularności produktu czy marki za sprawą platformy społecznościowej. W spieniężaniu uwagi użytkownika dotrzymuje kroku Meta – jak nie wykorzystać faktu, że dwa lata od wprowadzenia reelsów czas spędzany na Instagramie wzrósł o ponad 40%?[4]
– Bardzo cieszę się, że do publikacji na temat ważnych zmian w komunikacji i marketingu, do jakich zaliczają się krótkie formaty wideo w social mediach, udało nam się zaprosić platformy społecznościowe, znające temat „od kuchni”. Dzięki temu jako autorzy mogliśmy bazować na danych źródłowych „z pierwszej ręki”, które przy tym nigdy wcześniej nie były szeroko udostępniane na rynku. Publikacja to ogromna wartość dla wszystkich marketerów zadających sobie dziś pytania o kwestie produkcyjne, mediowe, prawne i biznesowe związane z Tiktokiem, Reelsami czy YouTube Shorts – mówi Adam Kręgielewski, Zastępca Przewodniczącego Grupy Roboczej Social Media IAB Polska.
Od genezy popularności do mierzenia efektywności
Aby zrozumieć, dlaczego short social video są dziś jednym z kluczowych elementów działań płatnych w największych platformach społecznościowych, warto rzucić okiem w historię. Jak rozwijała się popularność contentu wideo od serwisu „Vine” do popularnych dziś form? Czym dokładnie są podbijające rynek short social video i co z tej definicji wynika dla marketera? Kto ogląda reelsy, shotsy i tiktoki i jak w związku z tym wykorzystywać je w strategii medialnej? Publikacja „Short Social Video” pokazuje temat od podszewki, sięgając po twarde dane i doświadczenia praktyków branży.
W przewodniku znajdziecie zarówno złote zasady tworzenia krótkich form wideo, opracowane przez topowych graczy branży, jak i kluczowe miary efektywności w poszczególnych fazach kompanii reklamowej. Tak, długość wideo ma bezpośredni wpływ na CPM w reklamie i naprawdę nie warto tego nie wiedzieć, przekonują autorzy.
Co z prawie autorskim piszczy?
Wbrew powszechnemu przekonaniu ochrona praw autorskich przysługuje również podmiotom publikującym wideo na TikToku, YouTube Shorts oraz w ramach platform Meta – wyjaśniają eksperci z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy, którzy w klarowny sposób przeprowadzają czytelników przez aspekty prawne, które musi znać każda agencja i marketer sięgający po short video w kampanii reklamowej. Najpopularniejsze mity, działania zabronione, konsekwencje prawne – wszystko to znajdziecie w rozdziałach dotyczących prawa autorskiego.
Casebook Short social video
Przegląd najciekawszych kampanii zrealizowanych dotąd na polskim rynku to idealne podsumowanie tego, jak skutecznie wcielać teorię w praktykę. W wieńczącym publikację Grupy Roboczej Social Media IAB Casebooku znajdziecie inspirujące przykłady wykorzystania short viedo m.in. przez Grupę Maspex, Żywiec Zdrój, BLIK, IKEA i wiele innych.
Zgodnie z prognozami udział materiałów wideo w globalnym ruchu w sieci w 2025 roku ma stanowić ponad 80% przesyłu danych[5]. 150 stronicowa publikacja „Short Social Videos”, dostępna do pobrania na stronie to niewątpliwie must have każdego podmiotu, który chce jeszcze lepiej wykorzystywać to narzędzie, albo dopiero zacząć przygodę z short video, rozdającym karty w digital marketingu.
[1] Statista, Video Advertising - Poland
[2] IAB Polska, Short Social Video 2024: https://www.iab.org.pl/wp-content/uploads/2024/05/Short_Social_Video_IAB_Polska_052024.pdf
[3] Yaguara.co, Short Form Video Statistics of 2024
[4] Meta Q1 2023 Earnings Call
[5] Rafał Kaniecki, Head of Agencies, w: Short Social Videos, IAB Polska.
IAB istnieje na polskim rynku interaktywnym, technologicznym i reklamowym od 1999 roku. Od 2007 roku działa jako Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska. Wśród około 230 członków Związku znajdują się m.in. największe portale internetowe, sieci reklamowe, domy mediowe, agencje interaktywne i reklamodawcy. IAB Polska jest czwartym pod względem wielkości IAB na świecie biorąc pod uwagę liczbę członków. W 2012 roku Związek otrzymał nagrodę MIXX Awards Europe dla najlepszego IAB w Europie.