Krok po kroku przez przetargi z influencerami, czyli na co zwrócić uwagę podczas współpracy
Krok po kroku przez przetargi z influencerami, czyli na co zwrócić uwagę podczas współpracy
Premiera publikacji Grupy Roboczej Influencer Marketing IAB Polska
Wartość influencer marketingu rośnie, z roku na rok notując imponujące wzrosty. Według najnowszego raportu State of Influencer Marketing jeszcze w 2024 roku sektor ten ma osiągnąć wartość 24 miliardów dolarów (21,1 miliarda w 2023 r.)[1]. A to może świadczyć o tym, że marki nadal chętnie inwestują w tego rodzaju działania i upatrują w nich jedną ze skuteczniejszych form promocji. Natomiast współpraca z twórcami internetowymi wiąże się również z wyzwaniami, choćby związanymi z kwestiami prawnymi. Dlatego też eksperci Grupy Roboczej Influencer Marketing IAB Polska przygotowali praktyczny przewodnik[2] na temat przetargów z influencerami dedykowany zarówno agencjom, jak i markom.
Współpraca z influencerami – społeczność na wagę złota
Dlaczego warto inwestować we współpracę z influencerami? Przede wszystkim nierzadko mają oni wypracowane autentyczne relacje ze swoją społecznością, a to przekłada się na większe zaufanie i zaangażowanie ich obserwatorów. A to z kolei sprawia, że ich rekomendacje produktu czy usługi są wiarygodniejsze i skuteczniejsze niż np. tradycyjna forma reklamy.
– Współpracując z influencerem możemy oczekiwać realizacji różnego rodzaju świadczeń takich jak: tworzenie treści, udostępnienie postów, angażowanie się w dialog z obserwatorami, a nawet współtworzenie produktów lub usług. Co więcej, twórca może zaoferować unikalne i kreatywne podejście prezentacji marki, korzystając ze swojego doświadczenia i znajomości rynku. Dlatego rozpisując przetarg na kampanię z udziałem influencera, należy zawrzeć takie elementy jak: transparentne cele, grupę docelową, kluczowy przekaz, treści zakazane i warunki współpracy. To z pewnością ułatwi cały proces i pozwoli uniknąć niedomówień względem oczekiwań – komentuje Ewa Archanowicz, Media Manager z domu mediowego Media Group, ekspertka z Grupy Roboczej Influencer Marketing IAB Polska.
Wskaźniki mierzalne, placementy i pola eksploatacji
Pozyskanie tzw. user generated contenct to jeden z głównych celów, dla których marki decydują się na współpracę z influencerami. Jak zatem sprawdzić, czy współpraca przynosi zamierzone efekty?
– Decydując się na współpracę z influencerem, musimy określić nie tylko formułę wspólnego działania, ale również, a może przede wszystkim, wskaźniki mierzalne. Skuteczna współpraca opiera się na precyzyjnym zdefiniowaniu KPI, z uwzględnieniem także KPI miękkich, rozpisaniu strategii placementów reklamowych i ewentualnych pól eksploatacji wizerunku – wyjaśnia Patryk Trzaska, CEO w Falou, ekspert z Grupy Roboczej Influencer Marketing IAB Polska.
Wszystko o kwestiach prawnych
Prawa do wykorzystania powstałych w ramach współpracy utworów oraz wizerunku influencera to jedna z najważniejszych kwestii, które należy uregulować podczas określania warunków współpracy.
– To twórcy, co do zasady, przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu, do rozporządzania nim oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Twórca natomiast może przenieść na inne podmioty autorskie prawa majątkowe do utworu i udzielić im licencji do korzystania z niego. Podczas zawierania umowy, należy pamiętać o dokładnym określeniu utworów, których będzie ona dotyczyć. Pomoże to uniknąć negatywnych konsekwencji prawnych, spowodowanych niewłaściwym określeniem tych zagadnień w umowie – komentuje Agnieszka Stasikiewicz, Junior Associate z Traple Konarski Podrecki i Partnerzy, ekspertka z Grupy Roboczej Influencer Marketing IAB Polska
Przewodnik zawiera także wskazówki dla podmiotów publicznych i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania np. co powinno zawierać zapytanie ofertowe, jaki budżet możemy przeznaczyć na kampanię z influencerem czy jak skutecznie raportować osiągnięte cele. W poprawnym przygotowaniu przetargu pomoże również krótka checklista przygotowana przez ekspertów Grupy Roboczej Influencer Marketing IAB Polska.
Publikacja jest częścią dobrych praktyk w zakresie influencer marketingu opracowywanych w serwisie influencermarketing.org.pl. Możecie pobrać ją na stronie https://www.iab.org.pl/baza-wiedzy/krok-po-kroku-przez-przetargi-z-influencerami/
[1] The State of Influencer Marketing 2024: Benchmark Raport
[2] https://www.iab.org.pl/baza-wiedzy/krok-po-kroku-przez-przetargi-z-influencerami/
IAB istnieje na polskim rynku interaktywnym, technologicznym i reklamowym od 1999 roku. Od 2007 roku działa jako Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska. Wśród około 230 członków Związku znajdują się m.in. największe portale internetowe, sieci reklamowe, domy mediowe, agencje interaktywne i reklamodawcy. IAB Polska jest czwartym pod względem wielkości IAB na świecie biorąc pod uwagę liczbę członków. W 2012 roku Związek otrzymał nagrodę MIXX Awards Europe dla najlepszego IAB w Europie.