Koronawirus w wyszukiwarce – koniec boomu?
Koronawirus w wyszukiwarce – koniec boomu?
Jakich treści dzisiaj oczekuje nasza grupa docelowa w związku z COVID-19? Czy lepszym pomysłem jest systematyczne nawiązywanie do aktualnej sytuacji, czy raczej tworzenie contentu omijając temat koronawirusa? Odpowiedź w przypadku każdej marki będzie wyglądała inaczej, ale dane o ruchu w wyszukiwarce mogą nam dostarczyć ważnych wskazówek na potrzeb użytkowników, co z kolei pozwoli na zbudowanie bardziej skutecznej strategii komunikacji. Dane o ruchu w Google analizuje Aleksander Kasprzak, SEM Manager w Lightscape.
Spadek zainteresowania koronawirusem
Największe natężenie zapytań związanych z koronawirusem miało oczywiście miejsce w marcu. Wydarzenia takie jak wykrycie pierwszego przypadku w Polsce, czy wprowadzanie kolejnych obostrzeń sprawiło, że wielu użytkowników szukało informacji o COVID-19.
- Łączny potencjał dla 25 fraz kluczowych związanych z koronawirusem, które miały największą ilość zapytań w styczniu wyniósł 3,5 mln wyszukiwań, w lutym 9,5 mln, a w marcu już 57 mln, z czego aż 25 mln dla samej frazy „koronawirus”. Z kolei w kwietniu liczba ta spadła do 32 mln, czyli o 44 proc. w porównaniu z ubiegłym miesiącem – mówi Aleksander Kasprzak, SEM Manager, Lightscape.
Dane te w formie graficznej przedstawia wykres wygenerowany przez Google Keyword Planner.
Źródło danych: Google Keyword Planner
Widzimy zatem wyraźny peak w marcu i zdecydowany spadek w kwietniu. Dotyczy to nie tylko najpopularniejszych fraz. Dla puli prawie 500 fraz kluczowych związanych z koronawirusem (w tym maseczki antywirusowe) łączny potencjał wyszukiwań w kolejnych miesiącach zmieniał się w podobny sposób:
- Styczeń – łącznie 4,1 mln wyszukiwań
- Luty – łącznie 11,7 mln wyszukiwań
- Marzec – 70,5 mln wyszukiwań
- Kwiecień – 39 mln wyszukiwań (ponownie -44% wyszukiwań w porównaniu z marcem).
Dynamika spadkowa dotyczy również – choć w mniejszym stopniu - samej najpopularniejszej frazy, jaką jest oczywiście „koronawirus”. W marcu odnotowała 25 mln wyszukiwań. W kwietniu było ich wciąż sporo, ale jednak o prawie 20% mniej, bo 20,4 mln. Tendencję świetnie ilustruje poniższy wykres z Google Trends:
Źródło danych: Google Trends
Nowe potrzeby konsumentów
Równolegle, COVID-19 w istotny sposób wpłynął na ruch organiczny w wielu branżach. Widać to w tabeli przygotowanej na podstawie danych z Google Keyword Planner, zawierającej frazy związane z potrzebami konsumentów wywołanymi przez koronawirusa.
- Widać wyraźnie, że w przeciwieństwie do fraz bezpośrednio powiązanych z koronawirusem, wiele z nich nie tylko zaczęło notować dużo większe zainteresowanie w marcu 2020, ale też tendencja wzrostowa utrzymała się w kwietniu. Na przykład fraza „mata do ćwiczeń” w marcu tego roku odnotowała 74 tys. zapytań (wzrost o 400 proc. rok do roku), a w kwietniu, było to już 165 tys. (wzrost o 1566 proc. rok do roku) – dodaje Aleksander Kasprzak, Lightscape.
Źródło danych: Google Keyword Planner
Komunikacja dopasowana do grupy docelowej
Na podstawie powyższych danych widać wyraźnie, że zainteresowanie samym koronawirusem znacząco spada. Jak wynika z kwietniowego badania Lovebrands Relations, 77% Polaków oczekuje pojawiania się w mediach informacji niezwiązanych z COVID-19. Jakich treści zatem szukają? 60 proc. szuka treści rozrywkowych, a 53 proc. informacji gospodarczych. Ta ostatnia dana pokazuje, że istnieje zapotrzebowania nie tylko na informacje o bieżącej sytuacji, ale też bardziej długofalowe prognozy na temat skutków, które przyniesie pandemia.
Przed markami otwiera się cała pula tematów związanych z nowymi potrzebami i wyzwaniami jakie przyniosła reorganizacja rzeczywistości spowodowana przez COVID-19. Wiele z tych zmian prawdopodobnie zostanie z nami na dłużej. Warto pamiętać o tym przygotowując strategię contentową naszej marki.
O Lightscape
Lightscape to butikowa agencja komunikacji, obecna na rynku od ponad 11 lat. Projektuje i realizuje całościowe strategie marek oparte o szerokie spektrum działań w kanałach online i offline. Lightscape pomaga swoim klientom skutecznie komunikować się w obszarze B2B, B2C, a także budować silną markę pracodawcy. W portfolio agencji znajdują się projekty realizowane dla takich marek jak Aviva, Linux Polska, Intrum (lider rynku zarządzania wierzytelnościami), Inelo (wiodący dostawca rozwiązań technologicznych dla branży TSL), Expander Advisors, PKO Leasing, GFT Polska, Łódź Design Festival, Manufaktura, Uniwersytet Marie Curie-Skłodowskiej i Adrino. Lightscape jest członkiem IAB Polska.