Naturalnego światła potrzebujemy bardziej niż hamaków czy biurek z bieżnią
Naturalnego światła potrzebujemy bardziej niż hamaków czy biurek z bieżnią
Instagram, Pinterest czy Office Snapshots każdego dnia zalewają nas zdjęciami nowoczesnych przestrzeni biurowych, które coraz częściej wyglądają jak parki rozrywki, a nie miejsca pracy. Trend na oryginalne rozwiązania aranżacyjne wciąż trwa, podczas gdy globalne raporty dowodzą, że współczesny pracownik od biura oczekuje czegoś bardziej fundamentalnego. Według badania Future Workplace „The Empolyee Experience” to dostęp do światła naturalnego jest najbardziej pożądanym atrybutem miejsca pracy, cenniejszym niż kawiarnie, centra fitness czy dodatkowe udogodnienia, jak punkty opieki nad dziećmi. Podobnego zdania jest aż 80 proc. respondentów, którzy wzięli udział w badaniu brytyjskiej firmy Stamples. Okazuje się, że naturalne oświetlenie może przynieść wiele cennych korzyści pracownikom i firmie. Jakich?
Kwadrans do szczęścia pracownika
Zaledwie 13-15 minut ekspozycji na światło dzienne wystarcza, by wyzwolić w nas endorfiny, czyli tzw. hormon szczęścia. Dodatkowo, dzięki odpowiedniemu doświetleniu biura nasza produktywność może wzrosnąć o dodatkowe 20 proc. Tymczasem, najnowszy raport przygotowany przez brytyjską firmę Staples pokazuje, że nawet 40 proc. przebadanych narzeka na nieodpowiednie światło w biurze. Z kolei z badania przeprowadzonego przezHR Future Workplacena amerykańskich pracownikach wynika, że ponad 1/3 ankietowanych nie ma dostępu do pożądanej ilości światła, a blisko połowa twierdzi, że czuje się bardzo zmęczona z tego powodu. Okazuje się, że organizacje aspirują do technologicznych gigantów, tymczasem ich siedziby często nie gwarantują fundamentalnych potrzeb.
- Podczas realizacji projektów biurowych często spotykamy się z sytuacją, kiedy inwestor doskonale wie, jak ma wyglądać jego nowa siedziba, wymienia szereg udogodnień oraz elementów, które powszechnie są uznawane za „must have” współczesnych przestrzeni pracy. Tymczasem, często zapomina sięo podstawowych, ale fundamentalnych kwestiach, jak odpowiednie doświetlenie stanowiska światłem naturalnym oraz sztucznym, które ma kluczowe znaczenie zarówno dla zdrowia pracownika, jak i portfela firmy – mówi arch. Mariusz Wojtczak, pracownia 3DPROJEKT architektura.
Oświetlenie – udogodnienie czy wymóg?
Pomieszczenia biurowe powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy, w szczególności dotyczy to oświetlenia naturalnego i sztucznego, które powinno być dostosowane do rodzaju wykonywanych zadań, a także spełniać między innymi wymagania określone w Polskich Normach.Nowoczesnebiura powinny więc zapewniać nie tylko funkcjonalne i nowoczesne przestrzenie do pracy, ale przede wszystkim takie, które będą zapewniały odpowiednią jakość i warunki do wykonywania zadań służbowych. – Myśląc o komfortowej przestrzeni do pracy powinniśmy skupiać się nie tylko na nowoczesnym designie, ale przede wszystkim na znalezieniu i rozwiązaniu problemu, z którym mierzy się dana organizacja. Bardzo często nawet drobne zmiany, rearanżacje mogą znacząco wpłynąć na zdrowie pracowników i podnieść ich efektywność – mówi arch. Izabela Markowska, pracownia 3DPROJEKT architektura.
Wpuść do biura odrobinę słońca
Znaczące korzyści zdrowotne wynikające z dostępu do światła naturalnego sprawiają, że współczesne organizacje coraz częściej stawiają na rozwiązania umożliwiające odpowiednie doświetlenie. Jednym z przykładów jest biuro globalnej spółki Overstock, oferującej swoim klientom zakup mebli i artykułów dekoracyjnych. Siedziba firmy, zlokalizowana w Midvale koło Salt Lake City, posiada 230 000 mkw powierzchni i oferuje swoim pracownikom panoramiczny widok. W biurze zainstalowano inteligentne okna, które automatycznie dostosowują intensywność naturalnego światła tak, aby zapewnić odpowiednią ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, jednocześnie zapewniając kreatywną przestrzeń do pracy.
Rodzimym przykładem inwestycji, w której wielką uwagę przywiązano do zagadnienia optymalnego nasłonecznienia stanowisk pracy, dostępu pracowników do okien i zewnętrznych przestrzeni rekreacyjnych są łódzkie zakłady East West Spinning. Firma stanęła przed wyzwaniem zapewnienia nowoczesnych przestrzeni biurowych w istniejącym budynku przemysłowym.
- Ze względu na rozległą, ale zwartą bryłę obiektu dostęp do ścian zewnętrznych, które gwarantowały wymagane dla pomieszczeń biurowych doświetlenie światłem dziennym był bardzo ograniczony i w całości wykorzystany. Zaproponowaliśmy inwestorowi, aby zdjąć dach w środkowej części budynku, nad niewykorzystywanym magazynem i stworzyć wewnętrzne patio, dzięki czemu powstały 3 dodatkowe ściany zewnętrzne umożliwiające optymalne doświetlenie nowoprojektowanych biur. Udało nam się stworzyć przestrzeń, gdzie wnętrze i zewnętrze budynku płynnie sie przenikają, dzięki panoramicznym oknom z obniżonymi podokiennikami. Pracownicy zyskali nie tylko nowoczesne, dobrze doświetlone stanowiska do wykonywania zadań, ale przede wszystkim ich miejsce pracy nabrało dodatkowej jakości, w postaci bezpośredniego dostępu do patio – mówi arch. Izabela Markowska.
Oprócz rozwiązania problemu niedostatecznego doświetlenia pomieszczeń biurowych, zadbano także o stworzenie kameralnych miejsc do pracy w mniejszych zespołach. Powstały sale konferencyjne na potrzeby większy zebrań, a także mniejsze salki i strefy wydzielone akustycznie, które umożliwiają pracę projektową w mniejszych zespołach. – Zależało nam, aby stworzyć kameralną i przyjazną przestrzeń do pracy. Funkcję biurową uzupełniają miejsca spotkań dla kilkuosobowych zespołów, mini sale konferencyjne, kantyna oraz strefy wydzielone akustycznie. W każdym pomieszczeniu są drzwi tarasowe prowadzące na patio. Całość założenia wieńczy nowoczesna sala konferencyjna wyposażona w mobilną ścianę, przed którą znajduje się foyer, połączone z tarasem za pomocą rozsuwanej szklanej ściany. Rozwiązanie to umożliwia w okresie letnim powiększenie powierzchni hallu konferencyjnego o słoneczne patio. Staraliśmy się stworzyć przestrzeń przyjazną użytkownikowi, w której dominuje wrażenie światła, transparentności oraz przenikania wnętrza z zewnętrzem – dodaje arch. Mariusz Wojtczak.
Naturalne światło nie na każdą porę
Średnio przez 5 miesięcy w roku pracownicy biurowi zmagają się z deficytem światła słonecznego, co nie pozostaje bez wpływu na ich zdrowie. Z tego względu, oprócz zadbania o odpowiednią ekspozycję na światło dzienne, pomieszczenia biurowe powinny być także wyposażone w oświetlenie sztuczne o odpowiednich parametrach. Między innymi dzięki takim rozwiązaniom nowoczesne miejsce pracy będzie chroniło nasze zdrowie, a także gwarantowało wydolność wzrokową, wygodę i komfort widzenia, czyli to, czego współczesny pracownik potrzebuje najbardziej.