Kontakt dla mediów

Senior Account Executive

Agnieszka Jagusiak

Hossa u pośredników finansowych ZFPF. Branża pośrednictwa finansowego w II kwartale 2018 r.

Hossa u pośredników finansowych ZFPF. Branża pośrednictwa finansowego w II kwartale 2018 r.

W II kwartale 2018 r. firmy należące do Związku Firm Pośrednictwa Finansowego zanotowały kolejny rekord sprzedaży. Eksperci ZFPF pośredniczyli w udzieleniu kredytów hipotecznych o łącznej wartości ponad 6,1 mld zł. To aż o 35 proc. więcej niż przed rokiem. Jeszcze bardziej, bo o 43 proc. wzrosła wartość sprzedanych przez pośredników kredytów gotówkowych. W przypadku produktów firmowych ten wzrost wyniósł 16 proc. 

Co drugi kredyt hipoteczny udzielony przez pośredników ZFPF

W II kwartale 2018 r. można było obserwować kontynuację dużego zainteresowania kredytami hipotecznymi. Z danych NBP wynika, że w tym okresie łączna wartość udzielonych hipotek wyniosła 12,8 mld zł. Duży udział w ich sprzedaży mieli pośrednicy finansowi, którzy w II kw. 2018 r. pomogli w przyznaniu finansowania o wartości ponad 6,1 mld zł, co daje wynik lepszy o 35 proc. niż przed rokiem.

Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors: W II kwartale usługi ekspertów finansowych cieszyły się niesłabnącą popularnością. Wartość kredytów hipotecznych udzielonych z ich pomocą była o ponad 1/3 wyższa niż przed rokiem. To jednak nie tylko efekt wzrostu popytu na kredyty tego rodzaju. Wsparcie ekspertów finansowych obecnie jest niezwykle cenne. Posiadają oni nie tylko wiedzę o tym, gdzie znaleźć najlepsze oferty, ale także, w których instytucjach uzyskanie finansowania przebiega sprawnie. To ważne w sytuacji, gdy do banków spływa bardzo dużo wniosków, co czasami powoduje problemy z ich rozpatrywaniem. Klienci doceniają wsparcie pośredników i polecają je rodzinie oraz znajomym. W rezultacie, w II kwartale już prawie połowę wszystkich kredytów hipotecznych (48% wartości) przyznano przy wsparciu ekspertów finansowych zrzeszonych w ZFPF.

Tabela 1. Wartość kredytów hipotecznych sprzedawanych przez członków ZFPF w I kw. 2018 r. i II kw. 2

Marek Żuberek, Wiceprezes Zarządu Open Finance S.A.: – Drugi kwartał 2018 r. okazał się jeszcze lepszy dla firm zrzeszonych w ramach ZFPF niż rekordowy do tej pory I kwartał b.r. Wartość kredytów hipotecznych uruchomionych przy udziale pośredników wzrosła w porównaniu z poprzednio analizowanym okresem o 11%. Z kolei, w porównaniu do II kwartału 2017 r. wartość sprzedanych kredytów hipotecznych za pośrednictwem firm wchodzących w skład ZFPF wzrosła aż o 35%.

Sprzedaż produktów firmowych

Firmy członkowskie ZFPF w II kwartale 2018 r. zanotowały także wzrost sprzedaży kredytów udzielonych przedsiębiorcom. Łączna wartość kredytów firmowych sprzedanych w tym okresie wyniosła ponad 653 mln zł i była wyższa o 20% w stosunku do I kwartału 2018 r.

Tabela 2. Wartość kredytów firmowych sprzedawanych przez członków ZFPF w I kw. 2018 r. i II kw. 2018

Sprzedaż kredytów gotówkowych wzrosła o 23 proc.

Łączna wartość kredytów gotówkowych udzielonych za pośrednictwem ekspertów ZFPF w II kwartale 2018 r. wyniosła ponad 752 mln zł, co daje 23 proc. wzrost w ujęciu k/k.Tabela 3. Wartość kredytów gotówkowych  sprzedawanych przez członków ZFPF w I kw. 2018 r. i II kw. 2

Marek Żuberek, Wiceprezes Zarządu Open Finance S.A.: – W branży pośrednictwa finansowego, widoczna jest dodatnia dynamika również w przypadku kredytów gotówkowych, gdzie sprzedaż w stosunku do I kwartału 2018 r. wzrosła o 23%, a także na rynku kredytów firmowych, dla których wzrost wyniósł 20%. Wyniki członków ZFPF są bardzo dobre, zwłaszcza że pośrednicy finansowi musieli w ostatnim czasie wprowadzić wiele zmian w modelu działania, które były związane z nowymi regulacjami prawnymi, takimi jak: ustawa o kredycie hipotecznym czy też rozporządzenie RODO.

Zmiany w zarządzie ZFPF

Z końcem czerwca 2018 r. stanowisko Wiceprezes ZFPF objęła Joanna Tomicka-Zawora (Prezes Zarządu Open Finance), zastępując dotychczas pełniącego tę funkcję Przemysława Guberowa. Nowa Wiceprezes zasiada w Zarządzie ZFPF u boku Prezesa, Adriana Jarosza (Expander) oraz Wiceprezesa Dominika Skrzyckiego (mFinanse).O ZFPF:

Związek Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) to organizacja reprezentująca polski rynek firm pośrednictwa finansowego. Związek powstał 19 czerwca 2008r. Wśród jego członków znajdują się największe i najbardziej renomowane firmy pośrednictwa finansowego.

Celem ZFPF jest reprezentowanie interesów gospodarczych i społecznych branży, w szczególności wypracowywanie jednolitych standardów pracy firm pośrednictwa finansowego. Związek stawia sobie za cel umacnianie właściwego wizerunku pośredników oraz edukowanie społeczeństwa w zakresie zarządzania finansami.