Kontakt dla mediów

Senior Account Executive

Agnieszka Jagusiak

Przyjęcie komunijne last minute: ile trzeba na nie wydać i jak je sfinansować?

simple-322427-unsplash.jpg

Przyjęcie komunijne last minute: ile trzeba na nie wydać i jak je sfinansować?

Z danych platformy Briefly wynika, że średni koszt zorganizowania przyjęcia komunijnego w Warszawie dla 20 osób wynosi 2500 zł[1]. To jednak nie koniec wydatków, które czekają rodziców. Trzeba przecież jeszcze kupić strój do sakramentu i prezent dla dziecka. Jak to sfinansować, gdy zaczyna brakować gotówki, a w kolejce do opłacenia czeka wakacyjny wyjazd i wyprawka szkolna? Oszczędzanie nie jest mocną stroną Polaków, co wynika z przeprowadzonego w 2017 r. raportu „Postawy Polaków wobec finansów”. Zaledwie 16 proc. badanych co miesiąc odkłada pieniądze[2].

Przyjęcie komunijne w restauracji – ile to kosztuje?

W maju na duże wydatki muszą przygotować się rodzice dzieci, które przystępują do I Komunii Świętej. Na łączne koszty składa się nie tylko zakup stroju i prezentu, ale także organizacja przyjęcia, które coraz częściej odbywa się poza domem. Choć przykładowo w Warszawie blisko 1000 lokali podejmuje się przygotowania obiadu komunijnego, to restaurację najlepiej zarezerwować przynajmniej z półrocznym wyprzedzeniem. Za tzw. talerzyk trzeba zapłacić od 80 zł do nawet 150 zł[3]. Jeśli więc w imprezie uczestniczy rodzina licząca 20 osób, łączny koszt obiadu wyniesie nawet kilka tysięcy złotych. W najlepszej sytuacji są rodzice, którzy zaplanowali wydatki i oszczędzali na ten cel lub mogą pozwolić sobie na jego pokrycie z bieżących dochodów. Z ostatniego raportu „Postawy Polaków wobec finansów”, Fundacji Cronenberga przy City Handlowy i Fundacji Think!, wynika jednak, że zaledwie 16 proc. Polaków co miesiąc oszczędza, a 23 proc. planuje większe wydatki z przynajmniej półrocznym wyprzedzeniem[4]. Co więc zrobić w sytuacji, gdy wydarzenie zbliża się wielkimi krokami, a w budżecie brakuje gotówki? Rozwiązaniem może być zasilenie domowych finansów pieniędzmi pożyczonymi od banku.

Zastrzyk gotówki przed Komunią

Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego radzą, by przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego, przeanalizować wydatki i dostosować wysokość pożyczki nie tylko do tego, co zamierzamy kupić, ale także do możliwości spłaty. – Ważne, by pożyczyć tyle, ile faktycznie potrzebujemy i będziemy w stanie uregulować bez szwanku dla domowego budżetu. Trzeba bowiem pamiętać, że mamy dopiero połowę roku, a za chwilę czekają nas wakacyjne wyjazdy, a później zakup wyprawki szkolnej, co wiąże się z kolejnymi kosztami. Pamiętajmy także o tym, że produkty finansowe, takie jak pożyczki czy linie kredytowe w rachunku, w poszczególnych bankach mogą różnić się od siebie całkowitym kosztem nawet o kilkaset złotych. Warto więc poświęcić czas na porównanie najlepszych ofert i przeanalizowanie ich najważniejszych parametrów – radzi Jarosław Sadowski, ekspert Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Expander Advisors. 

Prezenty komunijne na kredyt

 Z dużymi kosztami muszą liczyć się także goście, którzy towarzyszą dziecku w tak ważnym dniu. W ich przypadku największym wydatkiem jest prezent. Zakup upominku w postaci roweru czy modnych gadżetów elektronicznych może bowiem pochłonąć nawet kilkaset zł. Będąc zaproszonym na Komunię, nie zawsze jednak znamy datę uroczystości z dużym wyprzedzeniem i nie mamy zbyt wiele czasu na wygospodarowanie dużej kwoty pieniędzy. Co robić, gdy przyjęcie już blisko, a nam brakuje funduszy?

Jeśli potrzebujemy dodatkowego zastrzyku gotówki, który pokryje extra wydatki np. zakup prezentu, możemy skorzystać z kilku dostępnych rozwiązań. Mając odpowiednią zdolność kredytową, mamy do wyboru kredyt gotówkowy, linię kredytową w rachunku i kartę kredytową. Ostatnie rozwiązania są dostępne od ręki dla części klientów. Jeśli wcześniej nie korzystaliśmy z takiego produktu, bank będzie musiał zbadać zdolność kredytową, nim nam go udzieli. Warto jednak pamiętać, że korzystając np. z „kredytówki”, musimy uważać na to, by szybko spłacić zobowiązanie i zmieścić się w okresie bezodsetkowym. Tylko wtedy nie zapłacimy bowiem odsetek. Co więcej, duży limit na karcie może zachęcać do tego, by wydać więcej, niż w rzeczywistości potrzebujemy. W efekcie, spłacenie całego zadłużenia zajmie więcej niż zakładaliśmy i może nawet prowokować do ciągłego korzystania z karty i regulowania jedynie kwoty minimalnej, co stale powiększa całkowitą wartość zadłużenia. Kredyt gotówkowy jest natomiast rozłożony na dogodne raty w dłuższym terminie np. 24 miesięcy i może zostać przyznany nawet w ciągu jednego dnia. Procedury związane z jego zaciągnięciem nie są czasochłonne, więc nie koncentrujmy się na tym, by szybko zaciągnąć pożyczkę, ale wybierzmy korzystną ofertę. Niezależnie od tego, na który produkt finansowy się zdecydujemy, musimy pamiętać o tym, że zobowiązanie trzeba będzie spłacić w określonym czasie – dodaje Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

I Komunia Święta dziecka to wyjątkowe wydarzenie dla bohatera uroczystości i jego najbliższych. Pamiętajmy jednak, by spróbować zminimalizować koszty, a co najważniejsze, przede wszystkim dostosować je do realnych możliwości finansowych. Duże wydatki poniesione dziś, mogą mieć bowiem konsekwencje w przyszłości. Lepiej więc zdecydować się na takie prezenty i rozwiązania, które nadmiernie nie obciążą domowego budżetu i pozwolą na bezstresowe planowanie innych imprez czy wyjazdów wakacyjnych. 

 

[1] https://askbriefly.com/blog/komunia-2018-poradnik/

[2] http://www.citibank.pl/poland/kronenberg/polish/files/postawy_polakow_wobec_finansow_-_raport_fundacji_kronenberga_fundacji_think.pdf

[3] https://askbriefly.com/blog/komunia-2018-poradnik/

[4] http://www.citibank.pl/poland/kronenberg/polish/files/postawy_polakow_wobec_finansow_-_raport_fundacji_kronenberga_fundacji_think.pdfO ZFPF:

Związek Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) to organizacja reprezentująca polski rynek firm pośrednictwa finansowego. Związek powstał 19 czerwca 2008r. Wśród jego członków znajdują się największe i najbardziej renomowane firmy pośrednictwa finansowego.

Celem ZFPF jest reprezentowanie interesów gospodarczych i społecznych branży, w szczególności wypracowywanie jednolitych standardów pracy firm pośrednictwa finansowego. Związek stawia sobie za cel umacnianie właściwego wizerunku pośredników oraz edukowanie społeczeństwa w zakresie zarządzania finansami.