29 grudnia 2017, 12:50, Expander Advisorsrynek nieruchomości

W Trójmieście rośnie zainteresowanie małymi mieszkaniami

Trójmiejski rynek deweloperski ożywił się na polu tańszych inwestycji. Dużym zainteresowaniem cieszą się tu małe mieszkania, które można łatwo wynająć. Eksperci Metrohouse i Expandera zwracają uwagę, że zbliża się ostatnia szansa na skorzystanie z rządowego programu MdM. Wskazują również, że nadchodzące podwyżki stóp procentowych spowodują wzrost rat i pogłębią obserwowany już spadek zdolności kredytowej.

Na rynku trójmiejskim w grudniu możemy odnotować rekordową rozbieżność pomiędzy cenami mieszkań deweloperskich i z rynku wtórnego. Znacznie niższe ceny mają mieszkania z portfolio deweloperów. – Zapotrzebowanie na mieszkania w Trójmieście jest niezmiennie duże, co przekłada się na niemalejące zainteresowanie inwestowaniem w nieruchomości. Tak jak w ostatnich miesiącach ponad połowa transakcji odbywa się bez udziału kredytu. Nadal najbardziej pożądane są mieszkania o niewielkim metrażu, które można wynająć bez większych problemów. Zauważalne jest spore poruszenie na rynku tańszych mieszkań deweloperskich, co bez wątpienia wynika z uruchomienia w styczniu 2018 roku ostatnich dopłat w programie MDM. Za m2 mieszkania na rynku wtórnym w Gdańsku płaciliśmy 5862 zł i jest to 5,5 proc. więcej niż przed rokiem. - komentuje Maciej Górka, ekspert Metrohouse z Trójmiasta.

Kończą się pieniądze na dopłaty

Najważniejszym wydarzeniem dla osób, które planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie jest uruchomienie od stycznia ostatniej transzy dopłat w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”.  – Aby otrzymać wsparcie trzeba spełnić szereg warunków. Jednym z nich jest to, że cena kupowanego mieszkania nie może być wyższa od limitu, który w Gdańsku wynosi 5 746 zł w przypadku lokalu z rynku pierwotnego i 4 701 zł z wtórnego. – komentuje Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. Trzeba jednak dodać, że pieniądze najprawdopodobniej skończą się bardzo szybko. Osoby zainteresowane dopłatą powinny więc jak najszybciej rozpocząć procedurę kredytową.

Kolejna istotną kwestią jest coraz niższa dostępność kredytów. W ostatnich latach systemicznie spada kwota kredytu jaką można uzyskać przy określonym poziomie dochodów i w 2018 r. ta tendencja będzie najprawdopodobniej kontynuowana. Przyczyni się do tego rosnący WIBOR, który zwykle z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem rośnie w oczekiwaniu na podwyżkę stóp NBP. Ta ostatnia może nastąpić w IV kwartale przyszłego roku, a więc WIBOR może zacząć rosnąć już w połowie roku. To przełoży się na wzrost rat, który z kolei powoduje, że uzyskanie kredytu przy danym dochodzie staje się trudniejsze.

Rady kredytu mogą wzrosnąć nawet o 50%

Warto też pamiętać, że obecnie mamy najniższe stopy procentowe w historii i w przyszłości będą one zapewne zdecydowanie wyższe niż dziś. - Nie należy też przesadzać z wysokością kredytu, gdyż rata może nam istotnie wzrosnąć za kilka lat. Kupując obecnie w Gdańsku mieszkanie o powierzchni 60 m2 za przeciętną cenę, rata kredytu wyniesie 1 681 zł. W przyszłości można ona wzrosnąć nawet o 50%, czyli do poziomu 2 522 zł. – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.