29 grudnia 2017, 12:41, Expander Advisorsrynek nieruchomości

Duże mieszkania popularne we Wrocławiu

Średni metraż lokali na wrocławskim rynku nieruchomości wynosi 68 m2 – duże mieszkania cieszą się tu sporą popularnością. Eksperci Metrohouse i Expandera zwracają uwagę, że zbliża się ostatnia szansa na skorzystanie z rządowego programu MdM. Wskazują również, że nadchodzące podwyżki stóp procentowych spowodują wzrost rat i pogłębią obserwowany już spadek zdolności kredytowej.

Rozbieżność cen w transakcjach we Wrocławiu jest bardzo duża. - Sprzedawane mieszkania miały ceny od 4000 do 9000 zł za m kw. Średnio za m2 płacono 5462 zł, czyli o prawie 6 proc. mniej niż przed rokiem. Na tle innych miast Wrocław charakteryzuje się w ostatnich miesiącach największymi sprzedawanymi metrażami – średni wynosi 68 m2. Może to być też powód, dla których cena m2 nie ulega wzrostom, bowiem jak wiadomo, na rynku wtórnym większe mieszkania charakteryzują się niższym poziomem cen m2  – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. Inwestorzy polują na niewielkie jedno i dwupokojowe mieszkania, ale takie produkty szybko znikają z rynku, jeśli cena jest adekwatna do standardu lokalu.

Kończą się pieniądze na dopłaty

Najważniejszym wydarzeniem dla osób, które planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie jest uruchomienie od stycznia ostatniej transzy dopłat w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”.  - Aby otrzymać wsparcie trzeba spełnić szereg warunków. Jednym z nich jest to, że cena kupowanego mieszkania nie może być wyższa od limitu, który we Wrocławiu wynosi  5 344 zł w przypadku lokalu z rynku pierwotnego i 4 373 zł z wtórnego. – komentuje Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. Trzeba jednak dodać, że pieniądze najprawdopodobniej skończą się bardzo szybko. Osoby zainteresowane dopłatą powinny więc jak najszybciej rozpocząć procedurę kredytową.

Kolejna istotną kwestią jest coraz niższa dostępność kredytów. W ostatnich latach systemicznie spada kwota kredytu jaką można uzyskać przy określonym poziomie dochodów i w 2018 r. ta tendencja będzie najprawdopodobniej kontynuowana. Przyczyni się do tego rosnący WIBOR, który zwykle z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem rośnie w oczekiwaniu na podwyżkę stóp NBP. Ta ostatnia może nastąpić w IV kwartale przyszłego roku, a więc WIBOR może zacząć rosnąć już w połowie roku. To przełoży się na wzrost rat, który z kolei powoduje, że uzyskanie kredytu przy danym dochodzie staje się trudniejsze.

Rady kredytu mogą wzrosnąć nawet o 50%

Warto też pamiętać, że obecnie mamy najniższe stopy procentowe w historii i w przyszłości będą one zapewne zdecydowanie wyższe niż dziś. - Nie należy też przesadzać z wysokością kredytu, gdyż rata może nam istotnie wzrosnąć za kilka lat. Kupując obecnie we Wrocławiu mieszkanie o powierzchni 60 m2 za przeciętną cenę, rata kredytu wyniesie 1 567 zł. W przyszłości można ona wzrosnąć nawet o 50%, czyli do poziomu 2 350 zł. – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.