Expander Advisors

31 sierpnia 2017, 13:18, Expander Advisorsrynek nieruchomości

We Wrocławiu najpopularniejsza wielka płyta

Jak wynika z raportu Metrohouse i Expandera, średni metraż nabywanych mieszkań w stolicy dolnego śląska wzrósł, natomiast ceny pozostały zbliżone do tych sprzed miesiąca.  W ostatnim czasie odnotowano wysoki odsetek transakcji w popularnych blokowiskach. Według wyliczeń ekspertów, obecnie to dobry czas aby kupić mieszkanie finansowane kredytem hipotecznym we Wrocławiu, ze względu na niskie marże.

To, że mieszkania w blokowiskach nie odchodzą wcale do lamusa, świadczy obecna sytuacja we Wrocławiu, gdzie lokale w budynkach z wielkiej płyty cieszą się nieustającą popularnością. Przy niewielkim metrażu i dobrym stanie technicznym zdarzały się transakcje, które nie ustępowały cenowo transakcjom w stolicy. – Za m kw. mieszkania we Wrocławiu w ostatnich trzech miesiącach płaciliśmy 5875 zł, czyli nieznacznie mniej niż przed miesiącem. Na lokum wydajemy przeciętnie 286 tys. zł. Poza niewielkimi lokalami jedno i dwupokojowymi, które zawsze znajdują się w centrum zainteresowania, klienci w ostatnich miesiącach kupują o wiele większe metraże.  Cześć z nich trafia po remoncie do najemców – coraz popularniejsze staje się wynajmowanie mieszkań na pokoje, co poprawia rentowność takiej inwestycji. komentuje  Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Dobre wieści dla zainteresowanych hipoteką

Dla osób, które planują kupić mieszkanie we Wrocławiu mamy dobre informacje.  W ostatnim czasie przestały rosnąć marże kredytowe. – Przez większość tego roku obserwowaliśmy podwyżki. Na szczęście wzrosty nie były zbyt duże, poza tym stopy procentowe w naszym kraju pozostają na rekordowo niskim poziomie. W rezultacie kredyty hipoteczne nadal można uznać za tanie – oprocentowanie nawet z najniższym (10%) wkładem własnym wynosi średnio 4,11%. Dla porównania jeszcze 5 lat temu było to 6,74% komentuje Jarosław Sadowski, Główny Analityk Expandera.

Obecnie niski koszt kredytu może jednak stanowić pewne zagrożenie. Nie należy przesadzać z kwotą zadłużenia, gdyż w przyszłości stopy procentowe w naszym kraju mogą wzrosnąć, a wraz z nimi raty kredytów. Obecnie rata kredytu zaciągniętego na mieszkanie o powierzchni 60 m2 we Wrocławiu kupione za przeciętną cenę wyniesie ok. 1 694 zł[1]. Gdyby jednak stopy procentowe wróciły do poziomu sprzed 5 lat, to rata wyniosłaby aż 2 342 zł. Decydując się na kredyt hipoteczny teraz trzeba być przygotowanym na to, że w przyszłości rata istotnie wzrośnie.

Ostatni rzut MdM-u

W styczniu pojawi się ostatnia szansa na dołączenie do programu „Mieszkanie dla młodych” i uzyskanie dopłaty. Pieniędzy najprawdopodobniej wystarczy jednak zaledwie na ok. 1-2 tygodnie. Dlatego, najlepiej już teraz zacząć szukać wymarzonego mieszkania. W bankach wstępne przygotowania do złożenia wniosku kredytowego warto rozpocząć już w listopadzie lub pierwszej połowie grudnia. W styczniu może już nie wystarczyć czasu na przygotowanie wszystkich formalności.

 

[1] Zakładając 10% wkładu własnego.