Expander Advisors

31 sierpnia 2017, 13:12, Expander Advisorsrynek nieruchomości

W Krakowie trwa sezon na małe lokale

Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, na krakowskim rynku mieszkaniowym najpopularniejsze są kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe, często nabywane z myślą o wynajmie. Najpopularniejsze metraże zaczynały się od 38, a kończyły na 52 m2. Według wyliczeń ekspertów, obecnie to dobry czas aby kupić mieszkanie z pomocą kredytu hipotecznego. Rekordowo niskie marże wpływają na niskie koszty tego rodzaju finansowania.

Końcówka wakacji to bardzo dobry czas na zakup czy sprzedaż mieszkania. Jest to związane z rozpoczęciem nowego roku szkolnego i akademickiego. Rodzice zainteresowani kupnem mieszkania chcą sfinalizować transakcję tak, aby dziecko rozpoczęło nowy rok szkolny już w nowym lokum. – Również studenci przed rokiem akademickim poszukują nowego lokalu, mając świadomość, że kupno mieszkania na kredyt może kosztować ich miesięcznie tyle samo, co jego wynajem. Sierpień to również okres, w którym już mocno aktywni są inwestorzy poszukujący atrakcyjnych form lokowania kapitału Najczęściej kupują mieszkania za gotówkę - kawalerki, bądź małe lokale dwupokojowe, na takie bowiem najszybciej można znaleźć najemcę. Najwięcej transakcji zostało przeprowadzonych na metrażach od 38 do 52 m2 w cenie od 200 000 do 300 000 zł. – komentuje Aneta Thomas, ekspert Metrohouse Kraków

Sierpień już pokazał, że aby wynająć nieduże, mieszkanie trzeba pomyśleć o tym wcześniej. W tym momencie brakuje kawalerek w racjonalnych cenach, które i tak w Krakowie sięgają 1100-1300 zł/msc w lokalizacjach oddalonych od centrum. Im bardziej popularna lokalizacja tym drożej, 24m2 w centrum można wynająć nawet za 2000 zł/msc.

Dobre wieści dla zainteresowanych hipoteką

Dla osób, które planują kupić mieszkanie w Krakowie mamy dobre informacje.  W ostatnim czasie przestały rosnąć marże kredytowe. – Przez większość tego roku obserwowaliśmy podwyżki. Na szczęście wzrosty nie były zbyt duże, poza tym stopy procentowe w naszym kraju pozostają na rekordowo niskim poziomie. W rezultacie kredyty hipoteczne nadal można uznać za tanie – oprocentowanie nawet z najniższym (10%) wkładem własnym wynosi średnio 4,11%. Dla porównania jeszcze 5 lat temu było to 6,74% komentuje Jarosław Sadowski, Główny Analityk Expandera.

Obecnie niski koszt kredytu może jednak stanowić pewne zagrożenie. Nie należy przesadzać z kwotą zadłużenia, gdyż w przyszłości stopy procentowe w naszym kraju mogą wzrosnąć, a wraz z nimi raty kredytów. Obecnie rata kredytu zaciągniętego na mieszkanie o powierzchni 60 m2 w Krakowie kupione za przeciętną cenę wyniesie ok. 1 840zł[1]. Gdyby jednak stopy procentowe wróciły do poziomu sprzed 5 lat, to rata wyniosłaby aż 2 544 zł. Decydując się na kredyt hipoteczny teraz trzeba być przygotowanym na to, że w przyszłości rata istotnie wzrośnie.

Ostatni rzut MdM-u

W styczniu pojawi się ostatnia szansa na dołączenie do programu „Mieszkanie dla młodych” i uzyskanie dopłaty. Pieniędzy najprawdopodobniej wystarczy jednak zaledwie na ok. 1-2 tygodnie. Dlatego, najlepiej już teraz zacząć szukać wymarzonego mieszkania. W bankach wstępne przygotowania do złożenia wniosku kredytowego warto rozpocząć już w listopadzie lub pierwszej połowie grudnia. W styczniu może już nie wystarczyć czasu na przygotowanie wszystkich formalności.

 

[1] Zakładając 10% wkładu własnego.