Expander Advisors

31 sierpnia 2017, 13:03, Expander Advisorsrynek nieruchomości

Inwestorzy windują łódzkie ceny nieruchomości

Według wyliczeń ekspertów Metrohouse i Expandera, w Łodzi musimy liczyć się z podwyżkami cen m kw., nawet o prawie 1000 zł. Zwiększone zainwestowanie inwestorów spowodowały nieoczekiwane zwyżki cen transakcyjnych. Jednak to wciąż dobry okres na kupno mieszkania z pomocą kredytu hipotecznego. Rekordowo niskie marże wpływają bowiem na niskie koszty tego rodzaju finansowania.

W Łodzi za m kw. nabywanego mieszkania płacimy 3860 zł. Ta nieoczekiwana zwyżka średnich cen transakcyjnych może być tłumaczona wyższymi niż zwykle cenami lokali do remontu. – Mieszkania te zwykle były nabywane znacznie poniżej 3000 zł za m kw., a wskutek zwiększonego zainteresowania inwestorów dziś nie jest już tak łatwo znaleźć ofertę o wyjątkowo korzystnej dla nabywcy cenie. W Łodzi zwykle kupujemy  nieduże mieszkania, które nie przekraczają metrażem 50 m kw. Popularne są zwłaszcza lokale w budynkach z wielkiej płyty (Bałuty, Polesie), gdzie transakcje stanowią ponad 50 proc. zakupów na rynku wtórnym – komentuje Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Dobre wieści dla zainteresowanych hipoteką

Dla osób, które planują kupić mieszkanie w Łodzi mamy dobre informacje.  W ostatnim czasie przestały rosnąć marże kredytowe. – Przez większość tego roku obserwowaliśmy podwyżki. Na szczęście wzrosty nie były zbyt duże, poza tym stopy procentowe w naszym kraju pozostają na rekordowo niskim poziomie. W rezultacie kredyty hipoteczne nadal można uznać za tanie – oprocentowanie nawet z najniższym (10%) wkładem własnym wynosi średnio 4,11%. Dla porównania, jeszcze 5 lat temu było to 6,74% komentuje Jarosław Sadowski, Główny Analityk Expandera.

Obecnie niski koszt kredytu może jednak stanowić pewne zagrożenie. Nie należy przesadzać z kwotą zadłużenia, gdyż w przyszłości stopy procentowe w naszym kraju mogą wzrosnąć, a wraz z nimi raty kredytów. Obecnie rata kredytu zaciągniętego na mieszkanie o powierzchni 60 m2 we Wrocławiu kupione za przeciętną cenę wyniesie ok. 1 113 zł[1]. Gdyby jednak stopy procentowe wróciły do poziomu sprzed 5 lat, to rata wyniosłaby aż 1 539 zł. Decydując się na kredyt hipoteczny teraz trzeba być przygotowanym na to, że w przyszłości rata istotnie wzrośnie.

Ostatni rzut MdM-u

W styczniu pojawi się ostatnia szansa na dołączenie do programu „Mieszkanie dla młodych” i uzyskanie dopłaty. Pieniędzy najprawdopodobniej wystarczy jednak zaledwie na ok. 1-2 tygodnie. Dlatego, najlepiej już teraz zacząć szukać wymarzonego mieszkania. W bankach wstępne przygotowania do złożenia wniosku kredytowego warto rozpocząć już w listopadzie lub pierwszej połowie grudnia. W styczniu może już nie wystarczyć czasu na przygotowanie wszystkich formalności.

 

[1] Zakładając 10% wkładu własnego.