Expander Advisors

31 sierpnia 2017, 12:57, Expander Advisorsrynek nieruchomości

Wakacyjny boom na mieszkania dla studentów w Warszawie

Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, na warszawskim rynku mieszkaniowym w sierpniu najpopularniejsze były kawalerki i mieszkania dwupokojowe, często nabywane z myślą o wynajmie przez studentów. Cena za m kw. nieznacznie wzrosła,  jednak wciąż jest to dobry czas aby kupić mieszkanie z pomocą kredytu hipotecznego. Rekordowo niskie marże wpływają na atrakcyjne koszty tego rodzaju finansowania.

Na warszawskim rynku panuje duże zainteresowanie lokalami dwupokojowymi, kupowanymi przez rodziców na potrzeby studiujących w stolicy potomków. – W jednym pokoju mieszka pociecha, a drugie jest wynajmowane, co pozwala redukować koszty. Do niedawna olbrzymim zainteresowaniem w tej grupie klientów cieszyły się też lokale jednopokojowe, ale przez niewielką różnicę w cenie pomiędzy jedno- i dwupokojowymi nie dziwi znaczny spadek popularności kawalerek. W stolicy za m kw. mieszkania płacimy 7559 zł, czyli nieznacznie więcej niż przed miesiącem. Największe zainteresowanie, ale i największa liczba transakcji dotyczy mieszkań w cenie nie przekraczającej 400 000 zł – komentuje Dariusz Mitrowski, Metrohouse Warszawa.

Dobre wieści dla zainteresowanych hipoteką

Dla osób, które planują kupić mieszkanie w Warszawie mamy dobre informacje.  W ostatnim czasie przestały rosnąć marże kredytowe. – Przez większość tego roku obserwowaliśmy podwyżki. Na szczęście wzrosty nie były zbyt duże, poza tym stopy procentowe w naszym kraju pozostają na rekordowo niskim poziomie. W rezultacie kredyty hipoteczne nadal można uznać za tanie – oprocentowanie nawet z najniższym (10%) wkładem własnym wynosi średnio 4,11%. Dla porównania jeszcze 5 lat temu było to 6,74% – komentuje Jarosław Sadowski, Główny Analityk Expandera.

Obecnie niski koszt kredytu może jednak stanowić pewne zagrożenie. Nie należy przesadzać z kwotą zadłużenia, gdyż w przyszłości stopy procentowe w naszym kraju mogą wzrosnąć, a wraz z nimi raty kredytów. Obecnie rata kredytu zaciągniętego na mieszkanie o powierzchni 60 m2 w Warszawie kupione za przeciętną cenę wyniesie ok. 2 179 zł[1]. Gdyby jednak stopy procentowe wróciły do poziomu sprzed 5 lat, to rata wyniosłaby aż 3 014 zł. Decydując się na kredyt hipoteczny teraz trzeba być przygotowanym na to, że w przyszłości rata istotnie wzrośnie.

Ostatni rzut MdM-u

W styczniu pojawi się ostatnia szansa na dołączenie do programu „Mieszkanie dla młodych” i uzyskanie dopłaty. Pieniędzy najprawdopodobniej wystarczy jednak zaledwie na ok. 1-2 tygodnie. Dlatego, najlepiej już teraz zacząć szukać wymarzonego mieszkania. W bankach wstępne przygotowania do złożenia wniosku kredytowego warto rozpocząć już w listopadzie lub pierwszej połowie grudnia. W styczniu może już nie wystarczyć czasu na przygotowanie wszystkich formalności.

 

[1] Zakładając 10% wkładu własnego.