Expander Advisors

31 sierpnia 2017, 12:31, Expander Advisorsrynek nieruchomości

Poznań pod znakiem dużych metraży

Poznań jest dobrym miastem, by kupić w nim własne lokum. Ceny na rynku wtórnym zauważalnie spadły, a średni metraż nabywanych nieruchomości jest najwyższy spośród analizowanych miast. Ponadto, w stolicy Wielkopolski rynek mieszkaniowy wciąż jest postrzegany jako dobra inwestycja. Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera,  warto teraz zdecydować się na zakup mieszkania z pomocą banku, gdyż ceny kredytu hipotecznego są wyjątkowo niskie.

W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z niższymi cenami na rynku wtórnym mieszkań w Poznaniu. Za m kw. klienci płacili 5164 zł, ale w porównaniu do innych miesięcy tego roku znamienne jest zwiększenie średniego metrażu nabywanego lokum. Dziś średnie kupowane mieszkanie ma powierzchnię 66 m kw. Jest to o 11 m kw. więcej niż w stolicy. Najczęstszym powodem zakupu nieruchomości w Poznaniu jest chęć przeprowadzki do większego lokalu. Dość duże nabywane metraże nie powinny dziwić w kontekście takich potrzeb klientów. – W dalszym ciągu większą część klientów stanowią osoby finansujące zakup za gotówkę, część z takich mieszkań trafia następnie na rynek wynajmu, bo w dalszym ciągu inwestycje w nieruchomości są postrzegane jako atrakcyjna forma pomnażania kapitału. – przedstawia Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Dobre wieści dla zainteresowanych hipoteką

Dla osób, które planują kupić mieszkanie w Poznaniu mamy dobre informacje.  W ostatnim czasie przestały rosnąć marże kredytowe. – Przez większość tego roku obserwowaliśmy podwyżki. Na szczęście wzrosty nie były zbyt duże, poza tym stopy procentowe w naszym kraju pozostają na rekordowo niskim poziomie. W rezultacie kredyty hipoteczne nadal można uznać za tanie – oprocentowanie nawet z najniższym (10%) wkładem własnym wynosi średnio 4,11%. Dla porównania jeszcze 5 lat temu było to 6,74% komentuje Jarosław Sadowski, Główny Analityk Expandera.

Obecnie niski koszt kredytu może jednak stanowić pewne zagrożenie. Nie należy przesadzać z kwotą zadłużenia, gdyż w przyszłości stopy procentowe w naszym kraju mogą wzrosnąć, a wraz z nimi raty kredytów. Obecnie rata kredytu zaciągniętego na mieszkanie o powierzchni 60 m2 w Poznaniu kupione za przeciętną cenę wyniesie ok. 1 489 zł[1]. Gdyby jednak stopy procentowe wróciły do poziomu sprzed 5 lat, to rata wyniosłaby aż 2 059 zł. Decydując się na kredyt hipoteczny teraz trzeba być przygotowanym na to, że w przyszłości rata istotnie wzrośnie – dodaje Sadowski.

Ostatni rzut MdM-u

W styczniu pojawi się ostatnia szansa na dołączenie do programu „Mieszkanie dla młodych” i uzyskanie dopłaty. Pieniędzy najprawdopodobniej wystarczy jednak zaledwie na ok. 1-2 tygodnie. Dlatego, najlepiej już teraz zacząć szukać wymarzonego mieszkania. W bankach wstępne przygotowania do złożenia wniosku kredytowego warto rozpocząć już w listopadzie lub pierwszej połowie grudnia. W styczniu może już nie wystarczyć czasu na przygotowanie wszystkich formalności.

 

[1]Zakładając 10% wkładu własnego.