Expander Advisors

31 sierpnia 2017, 12:14, Expander Advisorsrynek nieruchomości

Trójmiasto stabilne cenowo

Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, w Trójmieście wciąż wybieramy mieszkania pod inwestycje a największą popularnością cieszą się lokale z możliwością podziału na 5-6 pokoi. Ceny transakcyjne w ostatnim czasie ustabilizowały się na stałym poziomie. Kredyty hipoteczne pozostają natomiast dość tanie, mimo że banki  wprowadzały w tym roku liczne podwyżki marż.

Zarówno w Gdańsku, jak i Gdyni sytuacja cenowa w ciągu ostatnich tygodni utrzymuje się na stabilnym  poziomie. W Gdańsku średnia cena za m kw. w przeprowadzonych transakcjach wynosiła 5488 zł, a w Gdyni 5208 zł. Jednak droższe  mieszkania kupowaliśmy w Gdyni, płacąc za nie średnio 324 tys. zł. W przypadku Gdańska, średnia cena nabywanego lokum nie przekracza ostatnio 300 tys. zł. – W dalszym ciągu dużą ilość transakcji stanowiły zakupy nieruchomości w celach inwestycyjnych. Inwestorzy chętnie nabywali lokale z możliwością podziału na 5-6 pokoi. Takie mieszkania sprzedają się obecnie bardzo dobrze. Dużą liczbę transakcji stanowił wynajem nieruchomości komercyjnych – komentuje Patryk Szczodrowski, ekspert Metrohouse, Gdańsk

Dobre wieści dla zainteresowanych hipoteką

Dla osób, które planują kupić mieszkanie w Trójmieście mamy dobre informacje.  W ostatnim czasie przestały rosnąć marże kredytowe. – Przez większość tego roku obserwowaliśmy podwyżki. Na szczęście wzrosty nie były zbyt duże, poza tym stopy procentowe w naszym kraju pozostają na rekordowo niskim poziomie. W rezultacie kredyty hipoteczne nadal można uznać za tanie – oprocentowanie nawet z najniższym (10%) wkładem własnym wynosi średnio 4,11%. Dla porównania jeszcze 5 lat temu było to 6,74% komentuje Jarosław Sadowski, Główny Analityk Expandera.

Obecnie niski koszt kredytu może jednak stanowić pewne zagrożenie. Nie należy przesadzać z kwotą zadłużenia, gdyż w przyszłości stopy procentowe w naszym kraju mogą wzrosnąć, a wraz z nimi raty kredytów. Obecnie rata kredytu zaciągniętego na mieszkanie o powierzchni 60 m2 w Gdańsku kupione za przeciętną cenę wyniesie ok. 1 582 zł[1], a w Gdyni 1 502 zł[2]. Gdyby jednak stopy procentowe wróciły do poziomu sprzed 5 lat, to rata wyniosłaby odpowiednio aż 2 188 zł w Gdańsku i 2 076 w Gdyni. Decydując się na kredyt hipoteczny teraz trzeba być przygotowanym na to, że w przyszłości rata istotnie wzrośnie – dodaje Sadowski.

Ostatni rzut MdM-u

W styczniu pojawi się ostatnia szansa na dołączenie do programu „Mieszkanie dla młodych” i uzyskanie dopłaty. Pieniędzy najprawdopodobniej wystarczy jednak zaledwie na ok. 1-2 tygodnie. Dlatego, najlepiej już teraz zacząć szukać wymarzonego mieszkania. W bankach wstępne przygotowania do złożenia wniosku kredytowego warto rozpocząć już w listopadzie lub pierwszej połowie grudnia. W styczniu może już nie wystarczyć czasu na przygotowanie wszystkich formalności.

 

[1] Zakładając 10% wkładu własnego

[2] Jw.