Kontakt dla mediów

PR Consultant

Ewelina Wójcik
Błędy i potknięcia restauratorów - jak ich nie popełniać Bezpłatne warsztaty w łódzkim Idea Hub.jpg

Błędy i potknięcia restauratorów – jak ich uniknąć? Bezpłatne warsztaty w łódzkim Idea Hub

Łódzki rynek restauracji nieustannie rozwija się, dzięki czemu co roku przybywa wiele nowych lokali. Tylko w ubiegłym roku ich liczba powiększyła się o dodatkowe 100[1]. Są jednak również takie, które pomimo wieloletniej obecności na rynku, znikają z mapy Łodzi. Dlaczego? Czy da się tego uniknąć? Jakie są najczęstsze błędy restauratorów, które mogą prowadzić nawet do zamknięcia biznesu? Już w najbliższy czwartek, 4 października o godz. 19:00 w łódzkim Idea Hub przed błędami w branży gastronomicznej przestrzegać będzie Izabella Borowska, współzałożycielka portalu Jemy w Łodzi i doradca gastronomiczny IDB Consulting.

Świat gastronomii w dużym mieście stawia poprzeczkę coraz wyżej. Przed zadaniem utrzymania się na powierzchni w morzu konkurencji stają nie tylko początkujący restauratorzy, ale również lokale z wieloletnią tradycją. Odpowiednia promocja, fachowy personel oraz umiejętne zarządzanie nim to jedne z wielu czynników, które mogą pomóc spełnić marzenia o dobrze prosperującej restauracji, ale też stanąć im na drodze. Brak fachowej wiedzy na temat prowadzenia lokalu gastronomicznego oraz jego promocji nieść może za sobą przykre dla biznesu konsekwencje. Problemy z pracownikami, nieskuteczne działania promocyjne, brak doświadczenia i nietrafione decyzje biznesowe to tylko część problemów, z jakimi borykają się restauratorzy, a które doprowadzić mogą nawet do rychłego upadku biznesu. Według Związku Pracodawców HoReCa, częstym powodem zamykania się lokali gastronomicznych jest również ugięcie się pod presją konkurencji, nierzadko tej z tzw. „szarej strefy”[2].

O tym, jak się ustrzec się przed błędami w prowadzeniu biznesu gastronomicznego oraz walczyć z już zaistniałymi, już w najbliższy czwartek, 4 października o godz. 19:00 w łódzkim Idea Hub opowie Izabella Borowska, współzałożycielka portalu Jemy w Łodzi i doradca gastronomiczny IDB Consulting. Szkolenie jest dedykowane zarówno osobom, które stawiają pierwsze kroki w gastronomii, jak i tym, którzy dopiero myślą o otwarciu własnego biznesu.

Jemy w Łodzi to jedyny portal internetowy w całości poświęcony łódzkim restauracjom i kulinarnemu życiu miasta. Stanowi ważne źródło informacji dla każdej osoby związanej z gastronomią. Jego założycielki, Izabella Borowska oraz Agata Zarębska są organizatorkami Łódzkich Nagród Kulinarnych, wydarzeń kulinarnych (Jemy w Łodzi Food Fest, Święta Czekolady, Festiwalu Ramenu, Wielkiego Święta Pizzy, Łódzkiego Festiwalu Burgerów), autorkami książek kulinarnych (Łódzka Kuchnia Czterech Kultur i Łódzka Kuchnia Regionalna) oraz jurorkami w różnego rodzaju tematycznych konkursach (m.in. Festiwalu Zielone Smaki, Tygla Smaku czy Polskiego Producenta Żywności). Od kilkunastu lat związane ze światem gastronomii. Na co dzień doradzają, jak otwierać i prowadzić restauracje.

Idea Hub to przestrzeń coworkingowa, w której można bezpłatnie popracować, przeprowadzić spotkanie czy napić się kawy. Regularnie odbywają się w niej również szkolenia dotyczące pozyskiwania i rozwijania przedsiębiorczych kompetencji.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, wymagany jest jednak zapis pod adresem drewnowska@ihub.pl.

 

[1] http://jemywlodzi.pl/artykuly/33-artykuly/1264-otwarcia-2017-lodz-zblizyla-sie-do-setki

[2] http://www.zphoreca.pl/cpt_prasowe/szara-strefa-zjada-gastronomie/