Kontakt dla mediów

Account Executive

Agnieszka Jagusiak

Agnieszka Jagusiak

a.jagusiak@lightscape.pl
logo 3.jpg

Największa platforma wymiany wiedzy na temat otwartego oprogramowania w Europie Środkowo-Wschodniej wkroczyła w nową dekadę. Za nami 11. konferencja Open Source Day

Łącznie ponad 30 godzin sesji technicznych, 800 uczestników bezpośrednio w salach konferencyjnych, ponad 3000 widzów online. To wynik konferencji Open Source Day 2018, która odbyła się 23 maja w Warszawie. Wydarzenie jak co roku przyciągnęło pasjonatów otwartego oprogramowania, którzy praktycznie wykorzystują te rozwiązania w codziennej pracy.  

Dziś  trudno uwierzyć, że jeszcze dwadzieścia lat temu ruch otwartego oprogramowania był postrzegany jako pasja małej grupy osób, pracujących nad niszowymi rozwiązaniami, które nie mają żadnych szans rynkowych. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Według respondentów badania przeprowadzonego przez Black Duck, już 9 na 10 organizacji korzysta z open source, a według analiz firmy Forrester, nawet 80-90 proc. kodu w nowych aplikacjach pochodzi z otwartego źródła. Tę zmianę w podejściu do otwartych technologii podkreśla Dariusz Świąder, prezes zarządu Linux Polska, organizator Open Source Day 2018.

W ciągu ostatniej dekady, zaobserwowaliśmy zmianę podejścia do filozofii otwartości nie tylko w branży informatycznej, ale przede wszystkim w biznesie globalnym. Dziś już nie spotykamy się z pytaniami, czy warto postawić na rozwiązania otwarte, dziś dyskutujemy o ich rozwijaniu i korzyściach biznesowych. Dlatego podczas takich wydarzeń jak Open Source Day skupiamy się przede wszystkim na przekazywaniu najważniejszych i aktualnych informacji ze świata nowych technologii oraz ich możliwym zastosowaniu. Bez względu na to, jaki temat przewodni danego roku towarzyszy konferencji, dla nas ważne jest, aby każda jej edycja odzwierciedlała ducha „filozofii” open source, czyli dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Stąd też w tegorocznej edycji postawiliśmy na formułę warsztatową. Dzięki niej uczestnicy konferencji mogli wziąć udział w sesjach technicznych prowadzonych przez doświadczonych ekspertów, także tych z Linux Polska – komentuje Dariusz Świąder.

Dariusz Świąder - prezes zarządu Linux Polska, Krzysztof Rocki - Senior Regional Manager CEE w Red H(Od prawej) Dariusz Świąder, prezes zarządu Linux Polska oraz Krzysztof Rocki, Senior Regional Manager CEE w Red Hat

 

Otwarte oprogramowanie od kilku lat jest kluczowym kierunkiem rozwoju informatyki i motorem napędowym innowacji w wielu gałęziach gospodarki. Biznes dostrzegł zalety rozwiązań open sourcowych już jakiś czas temu, ale coraz śmielej sięgają po nie również instytucje z sektora publicznego, także w naszym kraju.

Gość specjalny konferencji, Krzysztof Dyki, Członek Zarządu nadzorujący Pion Operacji i Eksploatacji Systemów ZUS, poświęcił znaczną część swojego wystąpienia zaletom korzystania z open source przez instytucje z sektora publicznego, wskazując na ich niezależność finansową, technologiczną i operacyjną. Czynniki te miały niemały wpływ na to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który przechowuje dane osobowe aż 23 milionów Polaków, szeroko korzysta z rozwiązań otwartych.

Również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest kolejnym przykładem dużej, krajowej instytucji z sektora publicznego, która skutecznie zaimplementowała rozwiązania otwarte. Agencja otrzymała nagrodę, za „Innowacyjne wykorzystanie technologii open source i konteneryzacji w sektorze public w 2017 r.", którą wręczył Werner Knoblich, senior vice president and general manager, EMEA w Red Hat, keynote spekaer Open Source Day 2018.

Marek Deutsch Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.jpg

Marek Deutsch, Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa została doceniona m.in. za wdrożenie aplikacji eWniosekPlus. Jest to jedyny tego rodzaju system na świecie, obsługujący tak dużą liczbę użytkowników, który pracuje na bazie otwartego oprogramowania. Sukces tej implementacji może być sygnałem dla kolejnych organizacji z sektora publicznego, że warto otworzyć się na otwarte rozwiązania. Niezależność technologiczna i operacyjna to prosty klucz również do oszczędności – zauważa Dariusz Świąder, Linux Polska.

Statuetka za innowacyjne wykorzystanie technologii open source w sektorze enterprise w 2017 r.  powędrowała do firmy Orange Polska. Sektor telekomunikacyjny jest przykładem tego obszaru rynku, który w szeroki sposób korzysta z potencjału rozwiązań otwartoźródłowych.
Tomasz Matuła – Dyrektor Infrastruktury ICT i Cyberbezpieczeństwa Orange Polska..jpg

(Od lewej) Tomasz Matuła, Dyrektor Infrastruktury ICT i Cyberbezpieczeństwa Orange Polska
i Werner Knoblich, senior vice president and general manager EMEA w Red Hat

 

Open Source Day 2018 odbywała się pod patronatem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Z kolei patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. redakcje TOK FM, Warsaw Business Journal, Magazynu Programista, ITWiZ, IT Resellser, Reseller News, Mamstartup.pl, oraz Dziennika Internautów.


 

O Konferencji Open Source Day

Open Source Day to największe w Polsce i Europie wydarzenie poświęcone otwartemu oprogramowaniu. W dotychczasowych edycjach udział wzięło blisko 7 tys. osób, a kilkanaście tysięcy śledziło relację online. Open Source Day stanowi platformę wymiany wiedzy na temat otwartego oprogramowania, jednego z najważniejszych kierunków rozwoju nowoczesnych technologii, umożliwiającego tworzenie wysokiej jakości, stabilnych rozwiązań IT, które dziś są podstawą działania wszystkich gałęzi gospodarki. 11. edycja konferencji odbyła się w dniu 23 maja 2017 r. w Warszawie.